بیستمین جشنواره جوان خوارزمی

۰۶/خرداد/۱۳۹۷
340

شرایط عمومی شرکت در جشنواره جوان خوارزمی

1-     متقاضیان شرکت در جشنواره جوان خوارزمی می‌توانند از طریق پایگاه اطلاع رسانی جشنوارهwww.khwarizmi.ir و پایگاه اطلاع رسانی جشنواره جوان خوارزمی http://www.irost.org/young  در قسمت سامانه‌ جامع جشنواره‌های خوارزمی نسبت به ثبت نام و ارائه مشخصات فردی اقدام کرده و شناسه کاربری و کلمه عبور خود را دریافت کنند.

2-     متقاضی می‌تواند با استفاده از شناسه کاربری و کلمه عبور، در قسمت سامانه های جشنواره‌های خوارزمی، وارد صفحه کاربری خود شده، و امکان ثبت طرح جدید وجود خواهد داشت.

3-     طرح ارایه شده در این دوره نباید در دوره‌های قبل جشنواره شرکت کرده باشد‌، مگر در فرایند اجرایی و یا دستاوردهای طرح تغییراتاساسی اعمال شده باشد.

4-     طرح‌ ارایه شده در زمینه‌ی فنی و مهندسی باید دارای نمونه ساخته شده و تاییدیه  از مراجع ذیصلاح باشند.

5-     تمام طرح‌‌ها می‌بایست مشمول یکی از تعاریف و مفاهیم طرح‌های بنیادی، کاربردی، توسعه‌ای، اختراع و نوآوری باشند.

6-     به دلیل تفکیک سنی شرکت‌کنندگان در جشنواره‌های جوان و بین‌الملل خوارزمی، حداکثر سن مجری طرح متقاضی شرکت در جشنواره جوان خوارزمی سی و پنج سال تمام تعیین گردیده است. ملاک زمانی تعیین سن، از اول فروردین ماه سال 1362 تا مهرماه 1379 می‌باشد.

7-     به همکاران و یا اساتید راهنما / مشاور مجری طرح که دارای شرط سنی نمی‌باشند، تسهیلات مربوط به برگزیدگان تعلق نمی‌گیرد و تنها در خبرنامه جشنواره از ایشان با ذکر نام تقدیر خواهد شد.  

      

8-     دانش آموزان می‌بایست از طریق دبیرخانه جشنواره جوان خوارزمی در وزارت آموزش و پرورش اقدام به ثبت نام نمایند.

تذکرات مهم:

1-     در صورت ارسال نمونه ساخته شده طرح از طریق پست، نوشتن نام و نام خانوادگی و عنوان طرح بر روی بسته‌ی پستی به صورت واضح و خوانا ضروری است.

3-     در صورت نیاز و تشخیص کارشناسان گروه تخصصی به بازدید از طرح، مجری شرایط لازم برای این منظور را فراهم آورد، در غیر این‌صورت طرح ارایه شده مورد بررسی‌های بعدی قرار نخواهد گرفت‌.

4-     در تکمیل اطلاعات سامانه تعیین درصد مشارکت مجری/ مالک/ نماینده و همکاران الزامی است. پس از پایان زمان فراخوان، تغییر اسامی همکاران و درصد همکاری آنان به هیچ وجه امکان‌پذیر نیست.مجموع درصدها برابر با 100 باشد.

آن دسته از طرح‌هایی که به‌صورت گروهی انجام شده و برگزیده می‌شوند، همکارانی می‌توانند از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان استفاده کنند که میزان مشارکت‌ آنان در اجرا حداقل چهل و پنج درصد باشد. همچنین برای استفاده از تسهیلات ورود به دوره‌های تحصیلی بر اساس آیین نامه‌های پذیرش بدون آزمون برگزیدگان فقط با شرکت در آزمون و کسب نود درصد نمره پذیرش برای کارشناسی و کارشناسی ارشد انجام می‌شود و سهم مشارکت برای هر فرد پنجاه درصد است. پذیرش بدون آزمون در دوره‌ی دکتری برای برگزیدگان وجود ندارد. امتیاز برگزیده شدن معادل 3 امتیاز از 100 امتیازی است که متقاضی ورود به دوره دکتری باید داشته باشد.

سایر اطلاعات بعدی مربوط به پاسخگویی به مراجعه کنندگان ، تصحیح راهنمای شرکت در جشنواره و قراردادن آیین نامه ها در بخش مربوط در وب‌گاه اعلام می‌شود.

5-     ثبت نام الکترونیکی از طریق نشانی شرکت‌کنندگان برای دریافت مدارک ارسالی طرح خود حداکثر تا سه ماه پس از برگزاری مراسم جشنواره به دبیرخانه جشنواره مراجعه کنند. بدیهی است پس از اتمام مهلت تعیین شده، دبیرخانه هیچ‌گونه مسئولیتی را برای بازگرداندن مدارک ارسالی به‌عهده نخواهد گرفت.

6-     هزینه ثبت نام به منظور پوشش دهی بخشی از هزینه های علمی و اجرایی جشنواره بوده و صرف نظر از نتیجه بررسی و کارشناسی طرح، تحت هیچ شرایطی بازگرداننده نخواهد شد.

 

مدارک لازم برای شرکت در جشنواره جوان خوارزمی:

الف- ثبت نام الکترونیکی از طریق نشانیhttp:// khwarizmi.irو ارسال الکترونیکی مدارک و مستندات علمی پیوست طرحبه همراه گزارش‌های علمی، مقالات، جوایز، قراردادهای پژوهشی و صنعتی، تأییدیه‌ها، نقشه‌ها، نمونه‌ی ساخته شده، عکس و فیلم و سایر موارد مشابه.

     ب- پرداخت هزینه ثبت نام فقط به صورت الکترونیکی از طریق سامانه انجام می‌شود و مراجعه حضوری به بانک برای پرداخت وجه ثبت‌نام قابل قبول نیست. هزینه ثبت نام در جشنواره جوان خوارزمی مبلغ 000/000/1 ریال (صدهزار تومان) در نظر گرفته شده است.

ارتباط با ما:

نشانی‌:تهران- بزرگراه آزادگان (مسیر جنوب)، بعد از پل فتح ، احمد آباد مستوفی ، کوی افسران، خیابان احسانی‌راد، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران

اداره کل امور جشنواره‌ها و مسابقات علمی و فناوری - دبیرخانه جشنواره جوان خوارزمی

تلفن و دورنگار : 56276345، 56276038، 56276321

صندوق پستی 111-33535 کدپستی 3313193685

پایگاه اطلاع‌رسانی و ثبت نام الکترونیکی: www.khwarizmi.ir

نشانی الکترونیکی: Javan@khwarizmi.ir

مفاهیم واژه‌ها مرتبط با طراح

 

1-    طرح‌های دانش‌پژوهان:به طرح‌هایی گفته می‌شود که برگرفته از پایان‌نامه تحصیلی ارایه دهنده طرح و یا هر طرحی که در زمان تحصیل توسط دانشجو انجام شده است. شامل دوره‌های کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است.

2-    طرح‌های فناوران:طرح‌هایی که توسط مجری در صنایع و یا شرکت‌ها و ... انجام شده است.

3-    سازمان همکار:واحدی حقوقی است که با تامین تمام یا بخشی از امکانات اجراییطرح با مجری همکاری دارد.

4-      مجری:شخص حقیقی یا حقوقی است که طری قراردادی مشخص، هدایت و راهبری اجرای طرح را به‌عهده دارد.

5-     نماینده‌:فردی است حقیقی که از طرف موسسه یا نهادی به دبیرخانه جشنواره جوان خوارزمی معرفی می شود، این فردمجری اصلی طرح در موسسه خود است. نماینده تا پایان برگزاری مراسم جشنواره مسئول برقراری ارتباط با دبیرخانه است.

6-    همکاران اصلی‌: فرد یا افرادی هستند که به‌طور مستقیم در اجرای طرح با مجری همکاری دارند.              

7-     سفارش‌دهنده‌: شرکت، سازمان و یا نهادی است که براساس سفارش خود به مجری اقدام به پژوهش و اجرای طرح می‌کند.

8-     مالکیت طرح‌:

1-8-  به‌عنوان یک شخصیت حقیقی است که مجری طرح است و هزینه‌ها و امکانات اجرایی طرح را تامین می‌کند.

2-8- شخصیت حقوقی شرکت، موسسه و یا هر نهادی است که هزینه‌ها و امکانات اجرایی طرح را تامین می‌کند.

3-8- مشترک، شخصیت حقیقی و حقوقی است و قرارداد فی‌مابین، تعیین‌کننده‌ی امتیازات هریک از آن‌ها است.

 

مفاهیم واژه‌ها مرتبط با طرح

1- پژوهش‌های بنیادی(Fundamental Research): عبارت است از پژوهش‌های طراحی شده برای ایجاد درک نوینی از اصول و فرایندهای اساسی و اصلی. پژوهش‌‌های بنیادی کهدارای مقالات چاپ شده در نشریات معتبر علمی داخلی و خارجی باشد از امتیاز بالاتری برخوردار خواهد بود.

2- پژوهش‌های کاربردی(Applied Research)‌: که برای ایجاد فناوری جدید طراحی می‌شوند. پژوهش کاربردی باید دارای سفارش بوده و نتایج آن قابل اجرا باشد. همچنین از مراجع صلاحیت‌دار نیز دارای تاییدیه باشد.

3- طرح‌های توسعه‌ای (Developed  Research)‌: پژوهش‌هایی هستند که منجر به تکمیل یا گسترش فرایند یا محصول صنعتی شده و یا به تولید انبوه رسیده باشند. در این پژوهش‌ها، فعالیت‌ها و تحقیقات قبلی با افزایش کارآیی یا فرآیند تولید بهینه ارتقا داده می‌شود.

4- اختراع(Invention):نتیجه‌ی فکر فرد یا افرادی است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده‌ای خاص را ارائه می‌کنند که مشکلی را از علم و فناوری را برطرف می‌سازد.

5- نوآوری (Innovation):عبارت است هرگونه طرح مبتنی بر علم و فناوری است که به صورت محصول، فرایند و یا خدمت برای اولین بار به‌دست مصرف کننده برسد.

 6-مرحله پژوهشی: مرحله‌ای است که پژوهش‌ انجام شده به پایان رسیده است و نتایج حاصل در منابع معتبر داخلی و خارجی منتشر و یا به صورت اختراع ثبت شده باشد.

7- مرحله نیمه صنعتی‌: مرحله‌ای است که پس از پایان مرحله نمونه‌سازی انجام شده باشد و نتایج حاصل از نمونه‌سازی برای ساخت تعداد محدودی از محصول به منظور کسب اطلاعات لازم برای تولید انبوه به کار گرفته شود.

8- مرحله تولید انبوه‌: در این مرحله محصول به‌صورت انبوه و با کاربرد گسترده تولید می‌شود.

گروه‌های تخصصی و گرایش‌های مرتبط با طرح

 

برق و کامپیوتر:‌

برق و الکترونیک ـ قدرت ـ سیستم‌های کنترل و ابزار دقیق ـ روباتیک و سیستم‌های هوشمند ـمخابرات ـ مهندسی‌پزشکی ـ بیوالکتریک ـ تجارت الکترونیک چندرسانه‌ای و گرایش‌های مرتبط.

فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)  :‌

مخابرات (میدان و سیستم) ـکامپیوتر (سخت افزار و نرم افزار) ـ فناوری اطلاعات (شبکه های کامپیوتری و چندرسانه‌ای) ـ امنیت و رمزنگاری ـ ماهواره و گرایش‌های مرتبط.

هوافضا :‌

فناوری‌های هوایی، فضایی و ماهواره‌ای ـدینامیک پرواز ـسازه‌های هوافضایی ـپرتاب کننده‌ها ـ سیستم‌های پیشرانه و گرایش‌های مرتبط.

مکانیک:‌

طراحی جامدات ـ حرارت و سیالات ـ ساخت و تولید ـ ماشین‌ابزار ـ صنایع خودرو ـ ابزارسازی ـ تاسیسات حرارتی و نیروگاه‌ها ـ تاسیسات آبرسانی و فاضلاب ـ تهویه و تبرید ـ دستگاه‌های اندازه‌گیری ـ موتورهای احتراق داخلی ـ انرژی ـ بیومکانیک ـ کنترل ـ کنترل موقعیت ـ عایق‌ها ‌ـ دینامیک سازه ـ کنترل حرارتی ـ‌ تجهیزات زمینی و گرایش‌های مرتبط.

 

فناوری‌های شیمیایی:‌

پالایش ـ پتروشیمی ـ پلیمر ـ صنایع‌ معدنی و آنالیز ـ گاز ـ نفت ـ نساجی ـ چرم‌ و پوست ـ چسب و رنگ ـ محیط زیست ـ صنایع غذایی و دارویی و گرایش‌های مرتبط.

مواد، متالورژی و انرژیهای نو:

تولیدات فلزات غیرآهنی ـ متالورژی صنعتی ـ متالورژی استخراجی ـ ریخته‌گری ـ سرامیک ـ شکل‌دادن فلزات ـ فولادسازی ـ خواص مواد ـ متالورژی پودر ـ سازه‌های فتوولتائیک ـ مواد کامپوزیتی ـ عایق‌ها ـ انرژی‌های نو و گرایش‌های مرتبط.

عمران:‌

آب ـ نقشه‌برداری ـ فتوگرامتری ـ پل‌سازی ـ طراحی کاربردی ـ ساختمان‌ سازی ـ راه  و  ترابری ـ عمران روستایی ـ مکانیک خاک و پی‌سازی ـ سازه ـ زلزله ـ سازه‌های دریایی ـ سازه‌های هیدرولیکی و گرایش‌های مرتبط.

مهندسی صنایع و مدیریت فناوری:

برنامه‌ریزی و تحلیل سیستم‌ها ـ تولید صنعتی ـ ایمنی‌صنعتی ـ فناوری صنعتی ـ برنامه‌ریزی و تحلیل سیستم‌ها ـ مدیریت مهندسی ـ برنامه‌ریزی استراتژیک ـ مدیریت فناوری ـ برنامه‌ریزی استراتژیک ـ انتقال فناوری و گرایش‌های مرتبط.

علوم‌پایه:  

ریاضی ـ فیزیک ـ شیمی ـ زمین‌شناسی ـ زیست‌شناسی ـ ژنتیک ـ جانورشناسی ـ گیاه‌شناسی ـ ژئوفیزیک ـ هواشناسی و گرایش‌های مرتبط.

زیست فناوری و  علوم‌پایه پزشکی:

صنایع غذایی ـ پزشکی و دارویی ـ مهندسی ژنتیک ـ علوم سلولی و مولکولی ـ  مهندسی فرایندهای زیستی و گرایش‌های مرتبط.

 محیط زیست:

فنآوری‌های نوین زیست محیطی (GTS,RS)- محیط زیست و انرژی- محیط زیست و تنوع زیستی- تغییرات آب، هوایی و اقلیمی- سوانح و بحران‌های زیست محیطی- برنامه‌ریزی و آمایش سرزمین- آب و فاضلاب (فن‌‌آوری‌های نوین در پایش و حذف آلاینده‌های صوت)- خاک(حذف آلاینده‌های خاک با استفاده از فن‌آوری‌های فیزیکی، شیمیایی و میکروبیولوژیکی و ......)- مدیریت پسماند و بازیافتو گرایش‌های مرتبط.

کشاورزی و منابع طبیعی:‌

جنگل ـ مرتع ـ چوب‌شناسی و صنایع چوب ـ شیلات ـ محیط زیست ـ حفاظت خاک و آبخیزداری ـ زراعت ـ دامپروری ـ صنایع روستایی ـ اصلاح نباتات ـ خاکشناسی ـ گیاه پزشکی ـ باغبانی ـ اقتصاد کشاورزی ـ ترویج و آموزش کشاورزی ـ آبیاری ـ ماشین‌های کشاورزی ـ صنایع فرآورده‌های کشاورزی ـ حشره‌شناسی و گرایش‌های مرتبط.

معماری و شهرسازی:

معماری _ مرمت _ مدیریت ساخت _ انرژی و معماری _ معماری منظر _ تکنولوژی معماری _ معماری داخلی _ شهرسازی و برنامه ریزی شهری و گرایش‌های مرتبط.

هنر:

هنرهای تجسمی (نقاشی _ مجسمه سازی _ ارتباط تصویری _ تصویرسازی)ـ هنرهای نمایشی (بازیگری _ کارگردانی _ نمایش عروسکی _ طراحی صحنه _ ادبیات نمایشی) ـ عکاسی-  موسیقی (موسیقی ایرانی _ موسیقی کلاسیک یا جهانی) و گرایش‌های مرتبط.

فناوری نانو:

کلیه زمینه‌های مرتبط در گرایش‌های علمی مختلف.

مکاترونیک:          
مکانیک هوافضا- روبات‌های صنعتی- ارتعاشات و کنترل و عیب یابی-  اتوماسیون صنعتی- کنترل و مدیریت اتوماتیک مصرف انرژی (ECU)- کنترل سامانه‌های هیدروپنوماتیک به کمک (ECU)- مدیریت و کنترل مصارف انرژی در ساختمان- خودروهای هایبرید و الکتریکی- ابزار دقیق و سامانه‌های اندازه‌گیری- تجهیزات مهندسی پزشکی- سامانه های کنترل و گرایش‌های مرتبط.

اطلاعیه ها

کارگاه آموزشی آشنایی با قوانین حقوقی، مالیاتی و کار
کارگاه آموزشی شناخت فرصت ها و چالش های تجاری سازی
نمایشگاه بین المللی برق، الکترونیک، تجهیزات و صنایع وابسته مشهد 98
کارگاه بوم کسب و کار